اهداف و چشم انداز

عمده‌ترین اهدافی که این نشریه دنبال می‌کند ارتقاء دانش و بینش نقادانه در حوزۀ مطالعات ادبی است. امروزه با ورود نظریه‌های مختلف نقد ادبی و روش‌های تحلیل متن از طریق ترجمه به جامعۀ دانشگاهی ایران، ضرورت مطالعه بر این نظریه‌ها و تحقیق در نوع تحلیل متون ادبی به کمک آن‌ها احساس می‌شود. این نشریه به دنبال روان‌سازی جریان مطالعات ادبی و آشنا کردن دانشجویان، خصوصاً دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی با نظریه‌ها و روش‌های نوین تحلیل متن است. سبک‌شناسی آثار ادبی به کمک متدولوژی نوین شناخت متن و کشف زوایای ناشناختۀ متون ادبی از دیگر اهداف این نشریه است.

از آنجا که بخش زیادی از جامعۀ دانشگاهی کشور را دانشجویان دوره های تحصیلات تکمیلی تشکیل داده‌اند این نشریه سعی وافر دارد بر اساس سیاست های امیدآفرین و جوان‌محور دانشگاه آزاد اسلامی روح پژوهش و تحقیق را در میان نسل جوان دانشجو زنده نگه دارد و با استفاده از ابزارهای نوین سرعت بررسی، داوری و انتشار مقالات دانشجویان و استادان عزیز را بالا ببرد. البته اعتقاد اعضای علمی این نشریه آن است که سرعت نباید باعث از میان رفتن کیفیت شود و همین امر باعث شده تا با نهایت دقت و با استفاده از کادر داوری مجرب و خوش قول امور فصل نامه سامان گرفته و به عنوان یکی از مجلات معتبر در زمینۀ نقد ادبی و سبک شناسی در کشور شناخته شود.

به فضل پرودگار توانا چشم انداز آینده این نشریه اولاً دریافت مجوز علمی-پژوهشی از وزارت محترم علوم، ثانیاً نمایه سازی نشریه در پایگاه‌های معتبر نمایه‌سازی مطبوعات پژوهشی و ثالثاً دو زبانه کردن نشریه و انتشار آن در گستره‌ای جهانی است. ان‌شاء الله